Karantinasının tamamlanmasına saatler kala eşiyle birlikte yola çıkan kişinin ilginç tepkisi
09/09/2021
Yeni Zelanda Başbakanı'ndan "Kovid-19 hastalarıyla seks yapmayın" uyarısı
09/09/2021
Show all

Slovakya'da Covid-19 aşı yaşı 5'e düşürüldü

Slovakya'da Covid-19 aşı yaşı 5'e düşürüldü

Koronavirüsle mücadelede bir an önce galip duruma geçmek isteyen ülkeler aşıda yaş haddini düşürmeye devam ederken, Slovakya’da benzer bir adım atarak aşı yaşını 5’e çektiğini duyurdu.

Koronavirüs ortaya çıkan çeşitli varyantlarla birlikte bulaşıcılığını ve ölümcüllüğünü arttırıyor. Yeniden koronavirüse tutsak olmak istemeyen ülkeler aşı uygulamalarını hızlandırarak virüse karşı galip gelmeyi hedefliyor.

SLOVAKYA AŞI YAŞINI 5’E DÜŞÜRDÜ

Dünya genelinde 12 yaş altı çocuklara korona virüs aşısı yapılmasına ilişkin çalışmalar devam ederken, Slovakya 5 ile 11 yaş arası çocuklara korona virüs aşısı yapılmasına onay verdi.

Ülkede gönüllülük esasına dayalı olarak yaptırılan Covid-19 aşısında 5 yaş ve üzeri çocuklarda ebeveynlerin rızası, pediatri ya da uzman doktorun onayının aranacağı bildirildi.

3’ÜNCÜ DOZ AŞI ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI

Slovakya’nın 3. doz korona virüs aşısı için hazırlıklara başladığı kaydedildi. İki doz korona virüs aşısının üzerinden 8 ay geçen kişilerin üçüncü dozu yaptırabileceği belirtilirken, üçüncü doz için öncelikli grupta sağlık çalışanları, kronik hastalığı bulunanlar, öğretmenler ve yaşlılar bulunuyor.

Slovakya’da salgının başından bu yana 396 bin 904 vaka tespit edilirken, 12 bin 553 kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Kaynak: İHA

(Visited 5 times, 1 visits today)

Yorum

%d bloggers like this: