Koronavirüs insan hücrelerine ne yapıyor? Adım adım görüntülendi
20/03/2020
Yemeksepeti koronavirüsle mücadele için Sağlık Bakanlığı'na 1 milyon TL bağışladı
20/03/2020
Show all

Koronavirüsü Belirtileri, Hastalık nasıl belli olur? Tedavisi Nasıl?

Koronavirüsü Belirtileri, Hastalık nasıl belli olur? Tedavisi Nasıl?

Koronavisünün hızla yayıldığı şu günlerde herkesin aklında ki yeni iki soru Koronavirüsü Covid-19 bana bulaştımı? Bana ya da yakınıma bulaşırsa ne yapmalıyım? Önümüzde ki 18 aylık dönemde Dünya nüfusunun 70%’ne Covid-19 bulaşacağı öngörüldüğünü düşünürsek bulaştığı durumda ne yapılması gerektiği, belirtileri konularında bilgi sahibi olmamız gerekmekte. Covid virüsü konusunu Dünya’da ve Türkiye’de olmak üzere iki başlıkta inceleyeceğiz.

KoronaVirüsü Covid-19 Belirtileri ve Bu belirtilerin görünme sıklığı:

 • Ateş 98%: (37’den az +2%), (37-38 arası 20%), (38-39 arası 44%) (39 ve üstü 34%)
 • Öksürük 76%
 • Nefes Darlığı 55%
 • Boğaz ağrısı, Kas Ağrıları Ve Halsizlik 44%
 • Artan Balgam 28%
 • Baş Ağrısı 8%
 • İshal 3%

Tabi bu belirtilerin hepsi bir arada olacak diye bir kaide olmadığı gibi belirtilerin illa koronavirüsü olmayacağı da akıldan çıkarılmamalıdır. Bilirtilerin birini gördüğünüzde kendinize takibe almalısınız! Aynı zamanda ateşiniz çok az ya da hiç artmaya da bilir! Üstelik bu belirtilerin ortaya çıkması size bulaştıktan 2-14 gün zaman zarfında olabilir. Bu dönemde hastalığın bulaşıcı olduğu bilinmektedir.

Covid-19 ve Grip Belirtileri birbirine benzer!

Grip semptomları yukarıda bahsettiğimiz semptomlarla hemen hemen aynısıdır. Sadece burun akıntısı ve tıkanıklığı ekleyebiliriz 90%. O yüzden ayırt etmek çok zor ve insanlarda gereksiz koronavirüsü kaygısı yaratmaktadır. İki enfeksiyon da vücudun genelini sistemik olarak etkilemekte.  Alerji de aynı zamanda benzer belirtiler göstermekte ancak burun ve göz kaşıntısı eklenmektedir.

Covid-19 Koronavirüsü ve Grip nasıl ayırt edebiliriz?

Covid-19 başlangıçta nefes darlığına ve hastalığın ilerleyen dönenlerinde zatürreye neden olur.  Şayet Tüm grip semptomlarını gösteriyorsanız ve bunun üstüne nefes almakta ciddi zorlanıyorsanız , nefes darlığı çekiyorsanız ayrıca bu semptomlar ve hastalık gittikçe ağırlaşıyorsa Koronavirüsten şüphelenebilir. Coronavirus gripten daha ağır(kötü) hastalık belirtileri gösterir ve tıbbi yardım gerekebilir. 38 dereceyi aşan Ateş, kuru öksürük geçmiyorsa ve bunun üstüne nefes darlığı eklendi ise  kesin yargıya varmadan Doktorunuzla iletişime geçmenizi ve hemen maske takmanızı tavsiye ederiz.

Koronavirüsü Belirtileri gösteriyorsaız ne yapılmalı?

Ilk olarak Alo 184 hattını arayarak bilgi isteyin! Sorulara dürüst cevap verin. Hekimlerin dediklerini harfiyen uygulayın!

Sadece belirtiler ile tıbbi bir teşhis koymamız mümkün değil.  Hala büyük ihtimal nezle ya da Grip enfeksiyonu olması daha büyük olasılık.

Koronavürüsü sadece sağlık görevlilerince yapılan Coronavirus Testinin pozitif çıkması ile teşhis edilmiş olur.

Hemen bir maske edinin. İnsanlarla ve ortak kullanılan nesnelerle temas kurmayın. Dışarı çıkmayın. Çok acil olmadıkça evden çıkmayın. Toplu taşıma araçlarını kullanmayın. Hastalığı bulaştırabileceğiniz her ortamdan, hastaneler, sağlık ocakları dahil, kesinlikle kaçınmalısınız.

Hastalıktan şüphe ediyorsanız evdekilerle (Evcil hayvanlar da buna dahil!) temastan kaçının. Mümkünse diğerlerinden ayrı bir odaya kendinizi izole edin. Ev hayvanlarına bulaşıp bulaşmadığı hala tartışmalı olsada, dokunduğunuz tüyleri,derisi , salgıları ile virüsleri taşıyabilir.

Öksürüp hapşırdığınız zaman yüzünüzü bir mendil ile kapatın. Kullandıktan sonra mendili ortada bırakmayıp hemen çöpe atın. Mendil yoksa kolunuz ile ağzınızı mümkün olduğunca kapatın.

El hjyenine dikkat edin. El hijyeni ile hastalığı daha az bulaştıracaksınız. Dokunduğunuz yüzeyleri dezenfekte edin. Eşyalarınızın başka insanların ve hatta onların eşyalarının dokunmasına temasına izin vermeyin dezenfekte edin.

Acil Durum:

Eğer hastalık durumuzun çok kötüleşir ise 112 Acil yardımı arayarak tibbi yardım isteyin. Telefondaki sağlık görevlisine mutlaka Koronavirüsü şüphenizi bildirin!

 • Acil durum semptomları:
 • Nefes darlığı, nefes almakta ciddi zorlanma
 • Göğüs kafesinizde sürekli baskı ve ağrı
 • Haraket etme zorluğu, baş dönmesi, halüsinasyon, sanrı kafa karışıklığı durumu
 • Yukarıda ki belirtilere ek olarak Yüzünüzün dudaklarınızın maviye dönmesi

Koronavirüsü Evde Tedavi

Hafif hastalık belirtileri gösteriyor ve koronavirüsten şüpheleniyorsanız öncelikle Yukarıda anlattıklarımızı  uygulayın ve ilk önce bir hekime danışın. Evde kendinizi karantinaya yukarıda anlattığımız şekilde alın. Şu anda Gripte olduğu  gibi hastalığı  direk tedavi edecek bir ilaç yok. Ama semptomları azaltacak ilaçlar kullanılmakta. Doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız!

 • Bol su ve sıvı tüketmeye çalışın.
 • Doktor tavisyesi olmadan ilaç, antibiyotik almayın
 • Uyuyun, Vücudunuzu dinlendirin.

Bugün itabarı ile Hiv ve sıtma da kullanılan bazı ilaçların yanı sıra romatizma tedavisinde kullanılan bir ilacın Covid-19 ile mücadele de iyileştirici sonuçlar verdiği duyumları almaktayız. Umarız güzel haberler bir an önce gelir (Doktor tavsiyesi olmadan hiçbir ilacı kullanmayınız!)

(Visited 192 times, 1 visits today)

Yorum

%d bloggers like this: