Yeni Coronavirüs Covid-19 Broşürü
12/03/2020
Koronavirüsü En Güncel Gelişmeler İstatistikler
12/03/2020
Show all

Koronavirüsten Nasıl Korunulur?

Koronavirüsten Nasıl Korunulur?

Daha önceki yazımızda koronavirüs nedir? Belirtileri ve yeni koronavirüs nasıl bulaşır başlıklarını ayrıntılı olarak incelemiştik. (Tıklayın)

Bu yazımızda Koronavirüsten COVID-19 nasıl korunulur konusunu incelemekteyiz.

Koronavirüsten orunma Videomuz:

Yeni Koronavirüsü belirtileri nelerdir?

Koronavirüsü  belirtileri ve semptomları, hastalığa maruziyetten 2-14 gün sonra ortaya çıkabilir, belirtileri:

  • Öksürük
  • Nefes Darlığı, Solunum problemleri
  • İştahsızlık ve kilo kaybı
  • Ateş ve halsizlik
  • Kişilerin kendini sıkıntılı ve mutsuz hissetmesi, Psikolojik durumda değişme
  • Görme problemleri, Denge sorunları

Koronavirüsü semptomları hafif, orta ya da şiddetli olabilir. Koronik rhatsızlıkları olanlar ve 75 yaş üstü vakalarda hastalık ağır seyredebilir. Genel olarak grip, solunum yolu hastalıklatı ile benzerdir.

Koronavirüsten Nasıl Korunulur?

El hijyeni çok önemli! Sadece sudan geçirmek yeterli değildir. Hasta insanlara, hasta insanların olabileceği mekanlardaki neslere dokunduğumuzda kesinlikle yüzümüze dokunmamalıyız! Her fırsatta ellerimizi itinalı bir şekilde yıkamalız! Avuç içi, parmaklar, elin üst kısmı dikkatlice sıcak su ve saun ile en az 20 saniye yıkanmalıdır!

Hapşurduğumuz ve öksürdüğümüz sırada mendil ile ağzımızı burnumuzu kapatıp virüsün havaya saçılmasını önlemeliyiz. Nezle, grip gibi semptomlar gösteriyor iseniz maske takın ve takılmasını önerin! En az 1 metre mesafenizi koruyun!  Aslında maskenin asıl işlevi hastalığın yayılmasını engellemektir. Maske günü birlik değiştirilmeli ve kirli maske ve mendiller çöpe atılmalı. Mendil ya da maskeniz yok ise Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu dirsek veya bir doku ile kaplayın.

Öpüşmekten, el öpmekten, çok fazla tokalaşmaktan ve sarılmaktan kaçının! Diğerleri ile bulaşıkları, bardakları, yatak takımlarını ve benzeri özel eşyaları paylaşmaktan kaçının. Hasta insanlara temas etmeyin en az 1 metre mesafenizi sürekli korumaya çalışın.

Mümükünse şüpheli kişilerin bulunduğu ortam en az bir gün boş bırakılmalı ve havalandılırmalı. Temeas ettiği tüm yüzeylerin eldiven ve maske giyilerek, Örneğin sulandırılmış çamaşır suyu ile dezenfekte edilmesi gerekmektedir.

Kamu alanlarında, Kreş, huzurevi gibi toplu kalabalık alanlarda bu belirtlerin özenle takip edilmesi ve belirtileri gösteren, hasta olduğundan şüphenilen kişilerin 112aranılarak bilgi vermesi gerekmektedir!

 

 

(Visited 128 times, 1 visits today)

Yorum

%d bloggers like this: