Yeni Coronavirüs Covid-19 Broşürü
12/03/2020
Show all

Koronavirus Nedir? Nasıl Bulaşır? Koronavirüsü Belirtileri

Koronavirüs Nedir? Nasıl Bulaşır? Koronavirüsü Belirtileri

Koronavirüsü 12.mart.2020 Güncellenmiş video:

Koronavirüsü nedir?

Tüm Dünyada paniğe yol açan, Coronavirus 2019 yani COVID-19, Çin`nin Wuhan kentinde 2019 yılının Aralık ayında ortaya çıkmıştır. Zaatüre vakalarında daha önce rastlanmamış yeni bir tip Coronavirus sebeb olduğu anlaşılmış. Enfeksiyon kısa sürede bir salgına dönüşmüş daha ilk haftasında binlerce kişinin ölümüne neden olmuştur. Birçok ülkede önlemler alınmasına rağmen diğer ülkelere de kısa sürede yayılmıştır. Çin dahil olmak üzere şu an  27 ülkede görülmüştür.

Enfeksiyon pek çok yönden mevsimsel gribe benzemektedir. Aslında  İnsanlarda ciddi olmayan nezle vakalarına pek çoğuna yol açan bu virüs ailesi Corona virüsler (CoV) olmasına rağmen, Sars Cov, Mers Cov ve son olarak  Yeni Covid19 corona virüsü ailenin tehlikeli üyeleridir. Bu virüsler Ölüm riski bulunan Solunum yolu enfeksiyonlarına neden olmaktadır. Aslında insanlarda görülen nezle vakalarının büyük kısmını koronavirüsleri neden olmaktadır ve 7 adet farklı koronavirüsü bulunmaktadır. İşte bu grubun yeni üyesi Dünyayı sarsan Yeni koronavirüs (CoVID-19) çok ağır bir tablo çizmektedir.

Koronavirüsü Belirtileri Nelerdir?

Nefes darlığı ,Ateş ve Öksürük 3ü de Varsa Dikkat!

  • Ateş
  • Nefes darlığı, solunum sorunları ve nezle
  • Öksürük
  • Halsizlik ve durgunluk
  • İshal (Seyrek)
  • Bulantı -kusma
  • Görme sorunları, gözün sulanması ve gözde renk değişimi

Burun akıntısı, koronavirüsü belirtileri arasında görülmemiştir! Koronavirüsü semptomlarının bulaştıktan sonra ortaya çıkması 2-14 günü bulmaktadır! Bu kuluçka döneminde taşıyıcı hastalığı bulaştırabilir. Koronavirüsü kaç günde öldürür? Ölüm oranı nedir gibi bir sorulara cevap vermek mümkün değildir. Çok az vaka da üst solunum enfeksiyonundan akciğerlere inip zatürreye dönüşmüştür.

Risk Grubu: Koronavirüsü nedenli ölümlerin büyük kısmını tıbbi problemleri olanlar (70 yaş ve üstü, şeker hastası, kanser, akciğer, kalp ve böbrek hastalıkları) oluşturmaktadır. Yaşlı nüfus en yüksek risk grubunda yer alırken, genç ve sağlıklı erişkinlerde hastalık soğuk algınlığı gibi hafiftir hatta hiç belirti de olmayabilir ve genellikle iyileşirler. Genel vaka ölüm oranı 2.3% görülürken yukarıda bahsettiğimiz riskli grupta 8%e yükselmektedir.

Koronavirüsü Nasıl teşhis edilir?

Koronavirüsü Polimerize Zincir Reaksiyonu (PCR) testi ile teşhis edilir. Hastalığın genetik parmak izleri laboratuvar testi ile teşhis edilir.

Koronavirüsü Nasıl Bulaşır?

Öncelikle kronovirüsü bulaşma riski herkes için vardır çünkü bu yeni bir virüs ve kimsenin bağışıklığı yok! Ama herkes ağır hastalık belirtileri göstermeyebilir.

Koronavirüsünün insanda insana bulaşma yolunun mekanizması şu anda tam olarak çözülmüş değil. Ama genel olarak solunum yolu enfeksiyonlarının bulaşma prensipleri benzerdir. Hastalık, solunum yolundan, hapşırma ve öksürme ile saçılan virüslerin vücuda alınması ve ayrıca koronavirüsünün bulunduğu ortamdaki  nesnelere dokunulup göz, ağız ve burundan temas ile bulaşmaktadır. Hastalığın bulaşması için yakın temas 1 metre gereklidir. Koronavirüsü hayvanlar arasında yaygın bir virüstür ve hayvancılık ile uğraşanlar da risk grubundadır.

Hastalığı taşıyan kişiler( taşıma riski olanlar dahil) ile yakın temastan kaçınılmalıdır. Düzenli el yıkama, sıcak sabunlu su ile en az 20 saniye hastalıktan korunmak için çok önemlidir. Küçük çocuklara el yıkaması tembih edilmeli ve öğretilmelidir. Kirli elleriniz ile yüzünüze, ağzınıza, burnunuza, gözüzünüze dokunmayın. Hayvanlar ile temastan kaçının. Çiğ et tüketmeyin. Hasta kişilere maske takmayı önerin. Kalabalık ortamlarda bulunmayın, kalabalık ortamlarda eşyalara dokunmayın. Kimse ile yemek içecek kaplarını paylaşmayın.

Sonraki yazımızda korunma yöntemlerini daha detaylı paylaşacağız. Lütfen bu yazımızı paylaşarak çevrenizdekileri bilinçlendirin.

(Visited 83 times, 1 visits today)

Yorum

%d bloggers like this: