Hindistan'ın Twitter'dan 'Kovid-19' talebi
27/04/2021
Galatasaray'da 3 futbolcunun koronavirüs testi pozitif çıktı
27/04/2021
Show all

GKRY'de karantina krizi: Rum Başpiskopos hükümete rest çekti

GKRY'de karantina krizi: Rum Başpiskopos hükümete rest çekti

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, (GKRY) hükümeti ile Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos arasında kriz çıktı. Başpiskopos paskalya haftasını da etkileyerek iki haftalık tam kapanmada hükümetin, getirdiği bazı kısıtlamalara uymayacaklarını belirterek, “Hadi bütün polis gelsin” dedi.

 Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos, bugün saat 05.00’te başlayan ve Paskalya haftasını da etkileyerek iki haftalık tam kapanmaya ilişkin hükümete rest çekti. Rum yönetiminin getirdiği bazı kısıtlamalara uymayacağını belirten II. Hrisostomos “Uymuyorum. Hadi bütün polis gelsin” dedi.

“GELENEĞE UYACAĞIZ”

Rum radyosu II. Hrisostomos’un, Rum Sağlık Bakanı’nın, neden kiliselere 50’den fazla kişinin girmesine izin verilmediği sorusuna cevap vermediği için öfkelendiğini duyurdu. II. Hrisostomos, Hz. İsa’nın çarmıha gerilmesi, ölmesi, gömülmesi ve yeniden canlanması seremonilerinin canlandırıldığı “kutsal hafta”nın son günü olan ve Hz. İsa’nın dirildiğine inanılan Pazar akşamı için saat 21.00’e kadar esnetilen sokağa çıkma yasağına da uymayacaklarını “Geleneğe uyacağız. Diriliş ayinini gece yarısından sonra icra edeceğiz” diyerek açıkladı.

ARTAN VAKALAR TAM KAPANMA KARARI ALDIRDI

Kıbrıs Postası’nda detayların yer aldığı habere göre, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, son günlerde rekor artış gösteren korona vakalarının önüne geçilmesi için, iki haftalık kısa tam kapanma kararı aldı. Kişiler gün içerisinde yalnızca bir kez, 8998’e mesaj göndererek dışarı çıkabilecek.

Güney Kıbrıs’ta, vaka artışından dolayı bir dizi yeni karar alındu. 26 Nisan Pazartesi günü sabah saat 05.00 ile 9 Mayıs Pazar gece yarısına kadar kısa tam kapanma kararı Rum Sağlık Bakanı Konstantinos İoannu tarafından açıklandı.

Rum haber kaynakları, alınanan başlıca kararları kısaca şöyle özetledi:

“Güney Kıbrıs genelinde akşam 9’dan sabah 5’e kadar sokağa çıkmak yasak olacak.

İş yerlerine gidiş gelişler ile acil durumlar için tıp merkezi, hastane, eczane veya veterinere gidiş gelişler bu yasaktan hariç olacak.

Kişiler gün içerisinde yalnızca bir kez 8998’e mesaj göndererek dışarı çıkabilecekler.

İç veya dış mekanda, özel veya kamusal alanlardan bağımsız olarak, toplantılar aynı zamanda halka açık ve sosyal etkinler yasak olacak.

Yalnızca Paskalya Pazarının kutlanacağı 2 Mayıs Pazar günü evlerde daimi olarak ikamet edenlere ek olarak, yalnızca iki aileden ve evdeki toplam kişi sayısı çocuklar dahil 10’u geçmeyecek şekilde toplanılabilecek.

Dini alanlarda yapılacak olan ibadetler insanların katılımı olmadan yapılacak.

Düğün, vaftiz ve cenaze gibi dini etkinlikler en fazla 10 kişinin katılımıyla yapılacak.

Kararnameyle belirlenecek elzem ve diğer servisler hariç olmak üzere, kamu kurum ve kuruluşlarında personelin en az yüzde 20’si uzaktan çalışacak.

Tüm yeme içme yerlerinin çalışmaları evlere servis ve take away hizmetleri haricinde askıya alınıyor.

Akşam saat 9’dan sonra yalnızca evlere servise izin verilecek.

Yiyecek ve gıda perakendecileri ile temel ürünlerin satışını yapan perakendeciler hariç, tüm perakende satış yapan işletmelerin faaliyetleri askıya alınıyor.

Berber, kuaför ve güzellik merkezlerinin faaliyetleri askıya alınırken, spor salonları, dans okulları ve diğer spor okullarının faaliyetlerine de ara veriliyor.”

Kaynak: DHA

(Visited 6 times, 1 visits today)

Yorum

%d bloggers like this: