Koronadan hayatını kaybeden hükümlü ile ilgili başsavcılıktan açıklama
16/11/2020
İzmir'de aile hekimi koronavirüse yenik düştü
17/11/2020
Show all

Bakan Varank açıkladı! Türkiye'de 4 aşı adayının klinik deneylerine başlanacak

Bakan Varank açıkladı! Türkiye'de 4 aşı adayının klinik deneylerine başlanacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Meclis’te, Türkiye’de sürdürülen aşı çalışmalarına ilişkin bilgi verdi. Koronavirüs aşısıyla ilgili 17 projenin yürütüldüğünü söyleyen Varank, “4 aşı adayının klinik deneylerine en kısa sürede geçilecek” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Bakanlığın 2021 yılı bütçesine ilişkin milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtladı.

Bakan Varank, 152 bin sanayi sicil belgesi almış işletme olduğunu belirterek, “Demir-çelikte dünya, beyaz eşyada Avrupa birincisiyiz. Otomotivde 300 bin adetten 1,5 milyon adete geldik, yeni yatırımlarla üretimimiz 1,8 milyona ulaşacak. Makina sektöründe 17 milyar dolarlık katma değerli ihracat yapıyoruz. Paslanmaz çelik, alüminyum gibi alanlarda da yeni yatırımların arifesindeyiz” diye konuştu.

“İhracatta yüksek teknolojili ürünlerin payı düşük” eleştirilerine yanıt veren Varank, orta-yüksek ve yüksek teknolojili ihracat değerlerinin tek başına yeterli gösterge olmadığını, montaj sanayisine dayanan üretim siteminde yapılan ihracatın ülkeye katma değerinin yüksek olmayacağını dile getirdi.

Varank, Türkiye’nin Küresel İnovasyon Endeksi’ndeki yerini yükseltmek için kapsamlı çalışma yaptıklarına dikkati çekerek, “Göstergedeki konularla alakalı 80 kamu kurum ve kuruluşuyla çalışma gerçekleştirip buradaki yerimizi yükseltmek istiyoruz” ifadesini kullandı.

Bazı verinin güncellenmemiş olmasının ülkeyi sıralamada aşağı çektiğine işaret eden Varank, Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu (YOİKK) ile dünyadaki bütün göstergelerde Türkiye’yi hak ettiği yere taşımak için çalışacaklarını kaydetti.

Varank, Samsun’da Bafra Karma ve Medikal İhtisas OSB’nin yaklaşık 100 hektarlık alanını ildeki medikal üreticiler için ayırdıklarını, tersane bölgesinde de yeni bir sanayi alanı açmak için çalıştıklarını bildirdi.

Burada medikal kümelenmede büyükşehir belediyesinin ortak olduğuna değinen Varank, “Piyasa ekonomisi şartlarında büyükşehir belediyelerinin bu işlere girmesini doğru bulmuyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

“2026’DA YERLİLİK ORANI YÜZDE 68’E ÇIKACAK”

Türkiye’nin Otomobili Projesi’nin vatandaşlar tarafından oldukça beğenildiğini vurgulayan Varank, şunları kaydetti:

“Burada tasarımından mühendislik çalışmalarına kadar kendi kararımızı verdiğimiz bir otomobil projesinden bahsediyoruz. Eğer burada yabancılarla çalışmamız gerekiyorsa biz bundan çekinmeyiz. Dünyadaki en iyi teknolojiyi getirip kendi tasarımımıza entegre edebiliriz. Aracımız piyasaya yüzde 51 yerlilikte çıkacak. 2026’da yerlilik oranı yüzde 68 seviyesine çıkacak. Dünyada elektrikli otomobillerin tamamında elektrik motorlarının ve pil teknolojilerini birkaç firmadan geldiğini görüyoruz ama Almanya’da ‘Bunun içindeki piller niye Çin’den geliyor?’ diye soran yok.”

“KLİNİK DENEYLERE GEÇECEĞİZ”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Meclis’te, Türkiye’de sürdürülen aşı çalışmalarına ilişkin bilgi verdi. Virüs aşısıyla ilgili 17 projenin yürütüldüğünü söyledi. “4 aşı adayının klinik deneylerine en kısa sürede geçilecek” dedi.

Bakan Varank’ın konuşması şöyle: “Covid-19 Türkiye Platformu altında aşı ve ilaç alanında 17 proje başarıyla yürütülüyor. Hayvan deneylerini başarıyla tamamlayan 4 aşı adayımızın en kısa sürede klinik deney aşamasına geçmesi için gayret gösteriyoruz”

Bölge Kalkınma İdarelerinin asıl görevinin izleme yapmak olduğunu ifade eden Varank, zamanla bu idarelerin bölgelerinde etki oluşturacak ekonomik aktivitelere de katkı sağladığını söyledi. Varank, kalkınma ajanslarının da bölgelerindeki potansiyeli ortaya çıkartmak için en doğru projeleri tespit edip buralara proje bazlı destekler vermek için kurgulanmış bir yapı olduğunu anlattı.

Bu yapıların verimli şekilde çalıştığını belirten Varank, “Bunların Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile bağlanmış olması da farklı bir hava oluşturdu. Hem diğer bakanlıklarla ilişkilerde daha sağlıklı bir yapıyı kurmuş olduk hem de burada istihdam, ekonomi oluşturacak işlerde bunların katkı sağlaması bölgelerinde verimli sonuçlar ortaya çıkartıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Varank, Sayıştay raporlarına yönelik yapılan eleştirilere ilişkin, raporlardaki verimsiz veya başarısız projelerle ilgili cezai sorumlulukları gerektirecek şekilde adımlar atıldığının bilgisini verdi.

Yeşil Yol Projesi’nin Doğu Karadeniz’de yeni bir yol yapılanması olmadığına vurgu yapan Varank, projenin eski kullanılan yolların güncellenmesi, düzenlenmesi ve iyileştirilmesi olduğunu bildirdi.

Varank, bölge insanının bu yollardan şikayetçi olmadığını belirterek, “Danıştay burada bir karar aldı ve biz bu karara uyduk. Bu sene Yeşil Yol Projemizi uygulamadık. Danıştay’da davayı takip ediyoruz. Bu yanlış bir proje değil. Projeyi, Danıştay süreçlerinde başarılı olunursak uygulamaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

(Visited 1 times, 1 visits today)

Yorum

%d bloggers like this: